Logo Gminnej Biblioteki Publicznej w Dobrzanach
Powróć do: strona główna

O Bibliotece

Początek bibliotekarstwa w naszym mieście datuje się na rok 1949. Założycielem Biblioteki był ówczesny nauczyciel Kazimierz Bielecki. Początki Miejskiej Biblioteki w Dobrzanach były bardzo ciężkie z powodu braku księgozbioru, jednak z każdym kolejnym rokiem biblioteka powiększała swój księgozbiór otrzymywany z Ministerstwa Oświaty w ramach zorganizowanej akcji rozbudowy krajowej sieci bibliotecznej z kredytów Planu inwestycyjnego w roku 1948.   Z upływem lat wzrastała liczba woluminów oraz liczba czytelników. W początkowej działalności biblioteka była czynna tylko trzy razy w tygodniu. Wraz z coraz większą działalnością biblioteka była dostępna dla czytelników codziennie w dni robocze. Początkowo biblioteka znajdowała się w budynku  Przychodni Zdrowia. Następnie przeniesiona została na ulicę Armii Czerwonej 4 (budynek, w którym  mieścił się Bank Spółdzielczy, a jeszcze później do budynku przy ul. Świerczewskiego 20). W 2002 r. po przebudowie części budynku Urzędu Miejskiego w Dobrzanach jedna część przeznaczona została na adaptację biblioteki i obecnie biblioteka mieści się w budynku ratusza o powierzchni  260 metrów kwadratowych. Oprócz głównej Biblioteki w Dobrzanach istniały także filie w Ognicy i Krzemieniu. Biblioteka w Krzemieniu funkcjonuje do dzisiaj jako filia Biblioteki w Dobrzanach, natomiast filia w Ognicy została zamknięta.

W 2019 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Dobrzanach obchodziła 70-lecie swojego istnienia i z tej okazji zorganizowano jubileuszowe spotkanie dla byłych pracowników biblioteki oraz mieszkańców gminy Dobrzany. Zaproszeni goście mogli uczestniczyć w wyjątkowym występie recitalu "Między mną, a Tobą" znanej i popularnej aktorki teatralnej i filmowej a także pisarki Laury Łącz.

  Siedemdziesiąt lat to mnóstwo historii, działań, osób, emocji, wydarzeń. Zmieniały się nazwy, funkcje, lokalizacje, działy się różne projekty i wydarzenia. Wprowadzano kolejne usprawnienia i innowacje. Za tym wszystkim stało bardzo wiele osób. Wszystko to, co działo się przez te siedemdziesiąt lat miało wpływ na, to jak nasza biblioteka wygląda teraz.

Biblioteka od zawsze pełniła ważną funkcję kulturotwórczą. Organizowała różnorodne przedsięwzięcia o charakterze kulturalnym i edukacyjnym. Nowe cele działalności biblioteki uwzględniają zmiany technologiczne i mentalne, przy jednoczesnym zachowaniu tego, co było zawsze jej obowiązkiem czyli opieką nad księgozbiorem.

Książka towarzyszy człowiekowi wiernie od tysiącleci. Jest jego pamięcią, skarbnicą wiedzy i doświadczeń. Biblioteki to miejsca gdzie gromadzi się książki, opracowuje, przechowuje i udostępnia. Duże czy małe, zasobne czy ubogie, były i są miejscem spotkań czytelników z książkami. Pracownicy biblioteki kiedyś i dziś starają się o pozyskanie jak największej ilości czytelników przez liczne spotkania, imprezy kulturalne czy inne ciekawe wydarzenia oraz pozyskać jak najwięcej zasobów książek do swoich zbiorów.